LEN DRIECNA SITE | Sherlock H.: Stratené vajíčko
646
single,single-post,postid-646,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Sherlock H.: Stratené vajíčko

Verzia 2

01 Apr Sherlock H.: Stratené vajíčko

VVeľká noc nám pomaly klope na dvere, aby sme ich otvorili. Čo príde potom, každý vie. Je to jediný sviatok v roku, keď si miesto tradičných ovčích korbáčikov môžme naplno vychutnať aj tie prútené:-).

Na počesť tejto veselice, kedy vod(k)a tečie prúdom a ostošesť sa šľahá prútom, som aj ja chcela prispieť svojou minútkou invencie, ktorá by ladila s tradíciou.

Vymyslela som neobyčajne chutnú polievku inšpirovanú špenátovou stálicou s vajíčkom. Väčšinou sa robieva na Zelený štvrtok podľa pravidla, že v tento deň by sme mali mať na tanieri určite niečo zelené.

Keďže u mňa je skoro vždy na stole niečo vo farbe chlorofylu, potom by som musela mať tento sviatok stále, a to by ma nebavilo.

Recept teda skrýva inú fintu. Ukrytú vo vajíčku. Stratené vajíčko sa totiž len tak tvári, aj keď ním v skutočnosti nie je. Čo to teda je?

Nápoveda: Také isté vajíčko tróni aj na jednom z mojich smooties.

Motív: Ak ho nejaký šibač vypátra skôr ako Sherlock Holmes, veľkonočná nádielka ho neminie!

Verzia 2

ING:

Baby špenát zväzok
Bazalka menší zväzok
Cherry bez šupky 4ks
Stonkový zeler 2stonky
Petržlenová vňať 1stonka
Avokádo 1/2ks
Kokosové mlieko 100ml
Voda filtrovaná 200 ml (podľa potreby)
Citrónová šťava 1PL
Jablčné balzamiko 1čl
Spirulina prášok 1čl
Cesnak 1strúčik
Čierna “vajíčková” soľ
Biele korenie, senovka grécka, muškátový oriešok, bazalka
Vajíčko 1ks (rozuzlenie už prichádza:-)

HOW:

Všetky ingrediencie zmixujeme do krásnej peny špenátovej farby i chuti.
Do epicentra jarnej raw polievky prichádza sofistikované vajíčko. Naturalisti si určite nejaké vyšibú a vegáni môžu všetkých prekvapiť, keď sa pod rúškom tajomstva pustia do malého strateného vajíčka podľa môjho triku:

WOW:

Stratené raw vajíčko, hoci nie je od sliepky, ladí s polievkou nielen vizuálne, ale aj chuťovo, keďže je veľmi jemné. Pozostáva z dvoch ingrediencií: polievková lyžica hustého kokos mousse, do ktorej pomaly žblnkneme hurmikaki želé.

Kokos mousse: dá sa kúpiť jednoducho v obchode pod označením kokosový jogurt, čo Vám ušetrí čas, ak sa Vám jedná hlavne o “wow” vajíčkový efekt. Domácu variantu tohto božského kokosového zá(kusku) som už praxou vyladila na vysoké otáčky (vrátane tých, čo musí zvládnuť mixér). Úprimne je to moja hádam najobľúbenejšia jedlá tvárna hmota, ktorú robím vždy vo väčšom množstve na celý týždeň. Aby som ulahodila aj Vám, recept na môj kokos mousse pridám na Zelený štvrtok. Prezradím, že na skúšku budete potrebovať mladý kokos 1ks.

Hurmikaki želé: vidličkou jemne roztlačíte obsah plodu a čajovou lyžičkou opatrne vložíte podobne ako “žĺtko do bielka”- na kopček kokos mousse. Ak by ste náhodou hurmikaki nezohnali, skúste rovnaký postup s roztlačenou mango dužinou. Vizuálne sa neodkloníte, avšak bude to trochu sladšie.

Tak a je to vonku. Ešte pár slov k zelenému základu. Bazalku a prášok spiruliny k baby špenátu pridať môžte, ale nemusíte. Určite však nevynechajte petržlenovú vňať. Ukrýva obrovské množstvo živín, vitamínov a minerálov. Tento univerzálny čistič tela skvele odvodňuje. Ak si ju teda pripravíte napríklad pošas Veľkej noci, zbavíte sa aj prebytočnej vody od šibačov:-).