LEN DRIECNA SITE | Vietnamský ružový koláčik
1197
single,single-post,postid-1197,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Vietnamský ružový koláčik

BLVietnamkvet22

25 Jan Vietnamský ružový koláčik

PPokračovanie vietnamského kulinárskeho príbehu pod krycím menom Vietnamský ružový kvet aka Ibištek vrcholí finálnym receptom:

BLVietnamkvet21

ING: Ø10cm x4

Vietnamský ružový kvet 4ks
Kokosová múka 70g
Kokosový olej 4 PL
Kokosová šľahačka 4 PL
Kokosové mladé mäsko 1 ks
Kešu (2 hod namočené v H2O) 60g
Agar želé 1 PL
Lucuma 1 PL
Xylitol práškový 4 PL
Citrónová šťava 2 PL
Korenia: citrónová kôra, vanilka, škorica, ružová soľ štipka
Ananás sušený 20g (10min namočený, odmočený a potom nakrájaný)
Jahody 50g
Tekvica, pistácia, goji, čierny sezam trošku

HOW:

Korpus: Najskôr pripravíme korpus. Zmiešame kokosovú múku, xylitol 2PL, korenia, kúsky ananásu, roztopený kokosový olej 2PL do konzistencie cesta. Vystelieme ním formičky tak, že pritláčame po okraji a v strede vyhĺbime jamku na plnku. Dáme nachvíľu sadnúť do chladničky.

Agar želé: 2čl agar prášku rozpustíme v 400ml vody a pomaly privedieme do varu, kým sa hmota premení na želé.

Plnka: Pre hodvábnu štruktúru plnky v štýle sufflé mixujeme kešu s jahodami, kokosovým olejom 2PL, xylitolom 2PL, koreniami, citrónovou šťavou, lucumou a agarom vo vysokorýchlostnom mixéri, ktorý má pohon okolo dvoch konských síl:-).

Vlejeme do formy a slávnostne dekorujeme Vietnamským ružovým kvetom, po slovensky ružovým ibištekom, so štipkou latinčiny – z čeľade Malvaceae.

WOW:

Ananás je v korpuse kvôli aróme, jemnej sladkej kyselkavosti, a samozrejme, nedá sa zabudnúť na enzým bromelaín, ktorý Vám určite netreba viac predstavovať.

Jahody používam hlavne z praktických a ekonomických dôvodov. Nie preto, že by som nimi, ležérne plávajúcimi v pohári šampanského oslavovala únik do daňového raja, ale jednoducho preto, že ich mám rada. Vyčaria nielen peknú ružovú farbu, ale aj úsmev na tvári, keďže kyselina jablčná ako prírodný enzým jemne bieli zuby, aj pez peroxidu vodíka.

Ak to však chcete skutočne luxusne, použite miesto jahôd väčšie množstvo ibišteka, ktorý dezert zafarbí i osladí, veď napokon, nesie jeho meno.

Voľba lucumy a agaru tiež nie je náhoda.

Tieto látky používam najmä v raw dezertoch, ktoré musia stuhnúť, aby pri servírovaní noblesne stáli. Fungujú ako prirodzené zahusťovadlá a tužidlá (Lybar na vlasy to však nie je:-). Navyše agar z morských rias sa správa kultivovane, ako sa na rastlinné želé patrí. To znamená, že svojim zložením zvýši celkovú zásaditosť pokrmu. Obsahom vlákniny zlepší trávenie a železo s vápnikom v ňom sa možno dočkajú ďakovného listu od Vašich kĺbov a šliach, ktoré ste predtým ničili vo fitnescentre alebo rannom behu naprieč lesom či mestom.

Dá sa to samozrejme docieliť aj čisto kokosovým olejom, ale ten eliminujem. Dúfam, že sa na mňa preto neurazí, keďže nedávno zažíval mediálny boom kvôli svojim nepopierateľným benefitom. Rešpektujem ich, ale viem, že nemá len zlaté stránky.

Len dobrú chuť!