LEN DRIECNA SITE | Sklo v Novom Bore
766
single,single-post,postid-766,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Sklo v Novom Bore

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

10 Oct Sklo v Novom Bore

SSeveročeské mestečko Nový Bor v okrese Česká Lípa ma neprestáva fascinovať tým, že si dodnes zachovalo tradíciu sklárskeho remesla, ktorá sa tam začala vyvíjať už koncom 17.storočia. Rozvoju výroby nahrala do karát nielen zalesnená krajina Lužických hôr plná umeleckej inšpirácie i dreva do sklárskej pece, ale hlavne vtedajšia cisárska diaľnica Praha-Rumbuk-Žitava, ktorá bola v roku 1869 doplnená železnicou.

Ani dnes to z Bratislavy do Nového Boru nie je úplne na skok. Kto však túži vedieť viac o skle, a zažiť ho v jeho pôvodnom prostredí, oplatí sa sem nasmerovať  krok.

bor4

Je úžasné navštíviť typické sklárske hute, kde sa pri peci neváľa, ale naopak pracuje:-). S radosťou pozerať na funkčne zohratý tím, častokrát v generačnom garde otec a syn. Zatiaľ čo jeden fúka sklárskou píšťalou, druhý mu asistuje, aby zo sklenej hmoty konzistencie medu zahorúca vzniklo niečo, čomu sa dá po ochladení s obdivom povedať len: “To je kus!”

Taký, ktorý určite nenecháte ležať ľadom, hoci jeho krehká krása pripomína tretie skupenstvo vody.

bor1

Už hotové diela sa dajú vidieť v tunajších múzeách i sklárskych štúdiách. Koho baví pohľad na ich zrod, ale nemá len hlad po vedomostiach, možno sa mu zapáči v sklárni Ajeto, kde presklená stena vytvára interaktívny priestor medzi hosťami reštaurácie a sklármi priamo vo víre práce.